XII Gz 200/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gdańsku z 2013-05-21

Sygn. akt XII Gz 200/13

POSTANOWIENIE

Dnia 21 maja 2013 roku

Sąd Okręgowy w Gdańsku Wydział XII Gospodarczy Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Dariusz Janiszewski

Sędziowie: SSO Jolanta Safader – Skwarlińska (spr.)

SSO Bożena Kachnowicz – Kokot

po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 roku w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku kuratora W. J.

z udziałem (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G.

o przyznanie wynagrodzenia

na skutek zażalenia kuratora W. J.

od postanowienia Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku z dnia 23 stycznia 2013r. w przedmiocie przyznania wynagrodzenia za sprawowanie kurateli, syg. akt GD VII Ns Rej KRS (...)

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt XII Gz 200/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 23 stycznia 2013 roku Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku przyznał wnioskodawcy W. J. z majątku (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. kwotę 573,04 złotych tytułem zwrotu wydatków i wynagrodzenia kuratora.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wskazał, że postanowieniem z dnia 26 marca 2012 roku W. J. został ustanowiony kuratorem (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G., zaś postanowieniem z dnia 21 września 2012 roku Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku dokonał rejestracji nowego zarządu spółki. W ocenie Sądu Rejonowego wniosek kuratora o przyznanie wynagrodzenia kuratora zasługiwał na uwzględnienie w oparciu o przepis art. 179 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym organ państwowy, który ustanowił kuratora przyzna mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora. Sąd Rejonowy przy ustaleniu wysokości wynagrodzenia kuratora miał na uwadze § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 sierpnia 1982 roku (Dz. U. Nr 27, poz. 197 ze zm.) w sprawie stawek, warunków przyznawania i wypłaty ryczałtu przysługującego sędziom i pracownikom sądowym za dokonanie oględzin oraz stawek należności kuratorów oraz § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2002 roku, Nr 163, poz. 1348 ze zm.) przyjmując potrójną minimalną stawkę wynagrodzenia powiększoną o podatek od towarów i usług w stawce 23 %.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył kurator W. J. wnosząc o uzupełnienie zaskarżonego postanowienia o klauzulę, która skonkretyzuje, że wypłata wynagrodzenia i zwrot wydatków koniecznych nastąpi ze Skarbu Państwa – Kasy Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku. Według skarżącego powyższa klauzula jest konieczna jeśli przedmiotowe postanowienie ma być wykonalne.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie kuratora jest niezasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.

W rozpoznawanej sprawie skarżący w zażaleniu nie kwestionował wysokości przyznanego mu wynagrodzenia, a jedynie żądał uzupełnienia treści sentencji zaskarżonego postanowienia o wskazanie, iż wypłata wynagrodzenia i zwrot wydatków koniecznych nastąpi ze Skarbu Państwa – Kasy Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku, gdyż tylko wówczas przedmiotowe postanowienie będzie wykonalne. W ocenie Sądu Okręgowego tak sformułowane stanowisko skarżącego jest niezasadne. Wskazać bowiem należy, że zgodnie z art. 179 § 1 zd. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynagrodzenie kuratora pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora. Przedmiotowe unormowanie niewątpliwie wskazuje, że źródłem wynagrodzenia kuratora w pierwszej kolejności winny być dochody lub majątek osoby, dla której ustanowiono kuratora, a dopiero wówczas gdy taka osoba nie ma ona odpowiednich dochodów lub majątku, ewentualnie jest niewielki wynagrodzenie wypłacane jest przez tego, na czyje żądanie kurator został ustanowiony. Skoro w niniejszej sprawie skarżący zarówno we wniosku o przyznanie wynagrodzenia, jak i w zażaleniu nie wykazał, ani nawet nie twierdził, że (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie posiada majątku, ani nie osiąga dochodów pozwalających na pokrycie wynagrodzenia przyznanego kuratorowi, a z akt sprawy wynika, że w przedmiotowej spółce powołano zarząd, to żądanie przyznania dla kuratora wynagrodzenia ze środków Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku jest w ocenie Sądu Okręgowego w świetle przytoczonego wyżej art. 179 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jest co najmniej przedwczesne.

Mając na względzie powyższe okoliczności faktyczne i prawne, Sąd Okręgowy na podstawie przepisu art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Elżbieta Głuszak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Gdańsku
Osoba, która wytworzyła informację:  Dariusz Janiszewski,  Bożena Kachnowicz – Kokot
Data wytworzenia informacji: